Power Point umożliwia nam wykorzystanie bogatego wachlarza przejść i animacji. W prosty sposób można ożywić tekst lub grafikę. Jednak z animacjami jest jak ze zbieranie grzybów w lesie. Jeżeli nie jesteś pewien co do nich, zaniechaj,  bo możesz sobie bardzo zaszkodzić. Poniżej dowiesz się kiedy oraz jak używać animacji w Power Point.

 

Źle wykorzystane animacje w Power Point’cie mogą odwrócić uwagę odbiorcy od kluczowych dla Ciebie rzeczy. Mogą być też irytujące – jak ten banan. Czasami są mało profesjonalne lub tandetne. Znacznie trudniej jest zrobić dobry slajd z animacją niż slajd statyczny. Ryzyko duże – korzyści niewspółmiernie mniejsze.

To nie oznacza, że musisz zrezygnować ze wszelkich animacji.  Po prostu przemyśl każdą z nich uważnie. Poniżej znajdziesz kilka zdrowych zasad, które umożliwią Ci uniknięcia „zatrucia” animacjami:

  1. Cel animacji:
    Zastanów się co chcesz uzyskać dodając animację. Nie daj się złapać na argumenty „ciekawiej” lub „śmieszniej”.Pamiętaj, że animacja odwraca uwagę od wygłaszającego i skupia na sobie – wykorzystuj ją tylko wtedy jeżeli chcesz taki efekt uzyskać. Animację warto dodać tam, gdzie chcesz wyróżnić jedną informację (np. wzrost kosztów = animacja rosnącego słupka na wykresie).
  2. Naturalne ruchy:
    staraj się naśladować ruchy znale użytkownikom na co dzień – czyli takie, które są obierane jako naturalne – obecne w jego codziennym życiu. Możesz nawiązać zarówno do tych wykorzystywanych w filmach (przesuwanie się horyzontalne kadru, zoomowanie) jak i w znanych programach (animacja przewijania, animacja pasku postępu).

Jeżeli przygotowujesz prezentację, którą będziesz wygłaszać to sugeruję być bardzo oszczędnym w jakichkolwiek animacjach. Jeżeli koniecznie chcesz wykorzystać kilka z nich to tylko w celu wyróżnienia kluczowych informacji na slajdzie. To samo dotyczy przejść między slajdami.

Jeżeli przygotowujesz prezentację-film to możesz już wykorzystywać znacznie większą ilość animacji. Wręcz powinieneś to zrobić. Uwaga odbiorcy będzie skupiona wyłącznie na ekranie. Ciekawym przykładem jest film Duarte


Dużo ciekawych przykładów animacji odnajdziesz na kanale PowerPoint Spice – większość z nich dotyczy prezentacji-filmów a nie tych do wygłoszenia.

Jeżeli szukasz bardziej hardcorowych inspiracji, zapraszam na strony Heaven Project.