Animacje w prezi są w zasięgu każdego. Dotychczas jedyną dostępną animacją w Prezi było „fade-in” – czyli pojawianie się obiektów przez przenikanie. Nie działają animowane GIF’y oraz flashowe SWF. Jednak jest jeden sposób, który umożliwi obejście tego ograniczenia.

Jeszcze dwa lata temu Prezi umożliwiało wyświetlanie animacji zrobionych we flashy w formacie pliku SWF. Dzięki tej opcji mogły powstawać ciekawsze graficznie prezentacje. Animacje w prezi umożliwiały wprowadzenie odpowiedniego klimatu do prezentacji, np. poruszające się bąbelki w prezentacji o napojach gazowanych lub animacja gry światła w wodzie przy prezentacji o oceanie.

 

 


W kolejnych wersjach Prezi Desktop animowane pliki SWF były wyświetlane już jako statyczne grafiki. Usunięto ciekawą funkcjonalność nie dając nic w zamian. Nie wiem czy to była kwestia prac nad odejściem od flasha w stronę JS, niemniej wiele osób boleśnie odczuło tą zmianę.

Kilka miesięcy temu zaczęły pojawiać się na płatne szablony prezi oferujące animacje. Były to zdecydowanie nowe szablony, które zawierały animowane SWF. Trochę pogrzebałem i okazało się, że korzystając ze starszej wersji Desktop Prezi (sprzed 2 lat, np. v 4.6.1) animacje w prezi są dostępne. Co więcej – animacje te działają online.

Podsumowując – jeżeli masz animowany SWF i chcesz wykorzystać ją jako animacje w prezi, wystarczy skorzystać ze starszej wersji programu. Osobiście testowałem wersję 4.6.1, niemniej inne wersje też powinny działać.