Dodanie dźwięku do prezentacji może znacząco zwiększyć jej atrakcyjność i polepszyć jej odbiór przez słuchaczy. Jeżeli robisz prezentację w Prezi i zastanawiałeś się jak dodać do niej dźwięk, to znajdziesz tutaj odpowiedź na swoje pytania.

 

 

Mamy dwa sposoby dodania ścieżki dźwiękowej:

1. Do całej prezentacji.

2. Do wybranej ramki.

Dla przypomnienia – prezentacja w Prezi jest linearna. Ma formę ścieżki (path) tworzonej przez punkty wyświetlające zawartość ramek (frame). Animacja prezentacji polega na płynnym przechodzeniu z jednej ramki do drugiej.

AD 1.

Jeżeli chcesz, aby Twoja prezentacja posiadała przez całą swoją długość jeden podkład muzyczny, to jest to opcja dla Ciebie. Wtedy podkład ma formę tła, które pomaga w budowaniu nastroju. Aby dodać plik należy:

a) w menu główny wybrać opcję „Insert” 

Prezi_dzwiek

b) rozwinie się menu pomocnicze, na którym wybieramy „Add Background music…”

c) wskazujemy plik ze ścieżką dźwiękową na naszym komputerze.

d) nazwa dodanej ścieżki dźwiękowej pojawi się po lewej stronie nad ścieżką slajdów.

Prezi_1

W moim przypadku jest to „Zapach i Smak Pomarańczy” Tadeusza Woźniaka. Choć słyszałem, że Biber’a Prezi również przyjmie.

AD2.

Drugi sposób polega na dodawaniu ścieżki dźwiękowej, która będzie odtwarzana jedynie w ramce (frame). Czyli dźwięk będzie uruchamiał się w momencie przejścia na daną ramkę. Będzie odgrywany tak długo, jak ramka będzie wyświetlana. W momencie przejścia na kolejną ramkę dźwięk zamilknie. Aby to zrobić należy:

a) zaznaczyć ramkę na ścieżce prezentacji (okienka po lewej stronie).

b) wybrać z menu „Insert” pozycję „Add Voice-over to Path Step #..”

c) wskazać plik ze ścieżką dźwiękową na swoim komputerze.

d) nazwa ścieżki dźwiękowej pojawi się nad ramką po lewej stronie.

Prezi_sciazka_ramka

Ważne: dźwięk dodany do ramki uruchomi się automatycznie po wyświetleniu wybranej ramki. Również automatycznie zostanie wyłączony, jak tylko ekran przejdzie do ramki kolejnej.

Można jednocześnie odtwarzać dźwięk w tle z dźwiękiem w ramce. W takim przypadku dźwięk w tle wycisza się automatycznie o kilka stopni.