Jak walczyć z tremą ? Jak przezwyciężyć strach? Wszyscy czują strach, tremę lub obawę przed wygłaszaniem prezentacji. Nawet najwięksi aktorzy przyznają się do tego. To nie jest słabość lecz naturalny odruch. Zobaczcie, jakie są dwa sprawdzone sposoby na radzeniem sobie z tym „dyskomfortem”.

Jak walczyć z tremą?

Przed odpowiedzią na to pytanie, chciałbym obalić jeden mit. Odwaga nie polega na ignorancji lub braku strachu. Nie boją się tylko głupcy. Powiedzą to wam zarówno żołnierze zmagający się na co dzień z realnym zagrożeniem życia, potwierdzą to również aktorzy, którzy występują na scenie. Cała sztuka polega na poradzeniu sobie z tym. Tak, aby strach nie paraliżował nas, lecz dodawał nam motywacji.

Odwaga polega na radzeniu sobie ze strachem, nie na ignorowaniu go.

Są dwa sprawdzone sposoby, które ograniczą Twój dyskomfort związany z wygłaszaniem prezentacji:  

Zrozumienie i akceptacja.

Jak już wspominałem, strach to bardzo naturalne uczucie. Obecnie jest niechciane i demonizowane, lecz gdyby nie ono dawno przestalibyśmy istnieć. Mówiąc wprost – nie jeden raz uratowało życie Twojemu pra-pra-pra-pra-pra-pradziadkowi. To uczucie bardzo pierwotne, zwierzęce. Jeżeli widzisz sytuację zagrożenia – oddalasz się od niej jak najszybciej. Jeżeli jaskiniowiec widział niedźwiedzia lub wilka – to brał nogi za pas i czasami ratowało mu to życie. Można powiedzieć, że

jaskiniowiec widząc tygrysa również odczuwał „tremę” 🙂  

Czyli miał przyspieszony oddech, zwiększone krążenie, napięte mięśnie oraz dużą dawkę adrenaliny we krwi. Tak nasz organizm broni się przed zakończeniem swojej egzystencji. I tutaj pojawia się kwestia XXI wieku. Obecnie może nie goni Cię tygrys lub niedźwiedź lecz terminy lub szef. Nadal odczuwasz podobne emocje oraz doświadczasz tego samego uczucia. Co gorsze, całe Twoje ciało mówi „UCIEKAJ !!!! RATUJ SIĘ „, a Ty musisz trwać, przezwyciężać swój naturalny zwierzęcy odruch i nie uciec ze sceny. Zaakceptuj tremę. Uwierz, że jest to naturalne reakcja. Weź kilka głębokich wdechów i powtarzaj to sobie. To pierwszy sposób na pytanie: „Jak walczyć z tremą?”.

Solidne przygotowanie się.

Czyli stare ale jare hasło „ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz” – to jest moja pierwsza odpowiedź na pytanie: „Jak walczyć z tremą?”. Im lepiej jesteśmy przygotowani do prezentacji, tym odczuwamy mniejszy stres. Zaobserwowałem, że już przy trzecim powtórzeniu wystąpienia było widać znaczącą różnicę w postawie prezentujących osób. Byli bardziej rozluźnieni, mniej spięci i bardziej pewni siebie. Nie ma optymalnej ilości powtórzeń wygłaszania prezentacji. Ale na pewno jest to liczba powyżej 4. Im większy efekt chcesz uzyskać, tym więcej razy powinieneś wygłosić swoją prezentację. Warto kolejne próby robić przed ludźmi, nawet jeżeli będzie to Twoja rodzina lub znajomi. Możesz czuć przed nimi tremę, ale uwierz mi, większą będziesz czuć przed docelową widownią. Kluczową kwestią jest zrobienie przynajmniej 1-2 prób generalnych w docelowym środowisku. Czyli w docelowym pomieszczeniu na docelowym ekranie lub rzutniku.

Strach ma wielkie oczy

trema_strach_prezentacje

Jak walczyć z tremą? Strach ma wielkie oczy.

Pamiętajcie, strach ma wielkie oczy i nic więcej. Warto starać się niwelować jego negatywny wpływ. Teraz już wiecie jak walczyć z tremą. Wykorzystajcie te dwa sposoby, a duża dawka adrenaliny związanej z tremą będzie waszym motywatorem a nie przeszkodą. Wielki zły wilk okaże się starym wyliniałym pieskiem.