Przygotowując prezentację często pada pytanie „Jaka wielkość czcionki jest optymalna?”. Im większa tym czytelniejsza, ale równocześnie masz mniej miejsca. Jaki jest złoty środek?

Na pytanie: „Jaka wielkość czcionki jest dobra” pierwszą odpowiedzią jest „To zależy” :). Zależy przede wszystkim od Twojego odbiorcy, który będzie miał Twoją prezentację przed oczami. To dla niego dedykowana jest prezentacja i to On powinien móc ją bez problemu przeczytać.

Jeżeli jest w podeszłym wieku – daj większą czcionkę. Nie zmuszaj go do wysilania wzroku i zastanawiania się nad treścią slajdów. Prostym sposobem jest podzielenie wieku słuchaczy na dwa. Uzyskana wartość daje nam bezpieczną wielkość czcionki.

Jeżeli będzie w oddali – na przykład na sali konferencyjnej, również musisz to uwzględnić. Tekst napisany na slajdach ma być czytelny dla najbardziej oddalonego słuchacza. Nie tylko dla pierwszego rzędu. Jeżeli masz wątpliwość, to zrób test. Odwiedź salę, w której będziesz wygłaszać i sprawdź, jak czytelne są Twoje teksty z ostatniego rzędu.

Im mniej tekstu na slajdzie tym lepiej dla Ciebie. Jeżeli już zdecydujesz się na umieszczenie większej ilości treści (np. 3-4 zdania), to koniecznie wyróżnij (np. większą czcionką) kluczową dla slajdu frazę. Niech odbiorca będzie mógł poznać esencję komunikatu bez konieczności czytania całej treści.

Pamiętaj, prezentacja jest dla Twoich słuchaczy a nie dla Ciebie.

 

Jeżeli masz wątpliwości jaka wielkość czcionki będzie odpowiednia, zrób test. Uruchom swoją prezentację i usiądź w najbardziej oddalonym miejscu sali. Jeżeli tekst będzie widoczny to super. Jeżeli nie to czeka Ciebie skracanie tekstów na slajdach – tak abyś mógł zwiększyć rozmiar ich czcionki.