Paralaksa to efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków (źródło – Wikipedia). Niestrawne? Niezbyt pasjonujące? I co to ma do Prezi? Otóż trochę ma.

W Wikipedii  znajduje się również bardziej  obrazowa definicja: W astronomii paralaksa to zjawisko pozornej zmiany położenia obiektu na sferze niebieskiej względem dalszych obiektów, wynikające ze zmiany miejsca obserwacji, spowodowanej przemieszczeniem się obserwatora. Mówiąc swoimi słowami, jeżeli obserwator się przemieszcza, to ma złudzenie, że obiekty położone na pierwszym planie przesuwają się szybciej niż te położone dalej. Lub od końca: Jeżeli obiekty położone dalej przemieszczają się wolniej niż te położone bliżej to obserwator ma złudzenie, że się przemieszcza. Nie kojarzy Wam się to z czymś? Przecież to dokładnie Prezi: obiekty położone na pierwszym planie przemieszczają się względem tła. Teraz pozostaje tylko wykorzystać to zjawisko.

Jak to zrobić? W skrócie : dobrać odpowiednie tło, umieścić odpowiednie obiekty i odpowiednio poruszać się po nich.

Najistotniejsza jest kwestia tła. Przede wszystkim tło musi mieć jedną cechę: nie powinno mieć znaczenia, nad którym elementem się znajdujemy, ponieważ nie jesteśmy w stanie nad tym precyzyjnie zapanować. Dobrze sprawdzają się takie elementy jak liście drzewa, asteroidy w kosmosie, bąble w piwie. Można poeksperymentować z chmurami,  lecz w tym wypadku ogranicza nas poziom. Najciekawsze efekty osiągnęliśmy z tłem abstrakcyjnym np.  pomidorki zawieszone w próżni.

Paralaksa w Prezi

Tło, które dobrze nadaje się do uzyskania efektu ruchu.

 

 

Następnie powtarzamy pojedyncze elementy tła wklejając je jako obrazki  w różnych wielkościach. Obiekty, na których zamieścimy informacje oraz ścieżkę ruchu trzeba dobrać empirycznie. Uwaga: Efekt może spowodować zawrót głowy.

 

Niestety, nie możemy pochwalić się oryginalną wersją prezentacji, gdzie wykorzystywaliśmy to zjawisko. Klient poprosił nas o dyskrecję i to zamyka sprawę. Za to przygotowałem krótką prezentacje, która pokazuje jak za pomocą efektu paralaksy nadać prezentacji wrażenie 3D. Prezentację możesz zobaczyć tutaj.

Gif wykorzystany w artykule pochodzi z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Paralaksa)  i jest autorstwa użytkownika Natejunk2004.