PREZI staje się coraz bardziej popularnym narzędziem, również w Polsce. Niemniej profesjonalnych prezentacji PREZI jest jak na lekarstwo. Poniżej przedstawiam jedną z nich, obok której trudno przejść obojętnie.

Czym różni się profesjonalna prezentacja od tej standardowej? Jakie elementy powinna mieć prezentacja PREZI, aby odbiorcy odebrali ją jako prezentację profesjonalną? Czy chodzi jedynie o wygląd prezentacji? Czy wszystkie prezentacje muszą być profesjonalne?

Wychodzę z założenia, że prezentacja musi być przede wszystkim skuteczna. Przecież nie robimy prezentacji samych dla siebie – przynajmniej, mam nadzieję, że tego nie robicie. Przygotowujemy prezentację, aby osiągnąć pewien cel. Jeżeli jesteś w stanie sprzedać projekt za kilka milionów jedynie przy pomocy kartki papieru, to twoja prezentacja z kartką papieru jest profesjonalna.

Profesjonalna prezentacja  = skuteczna prezentacja.

Oczywiście są sytuacje, w których potrzebujemy czegoś więcej niż kartki papieru. W pewnych okolicznościach, aby uzyskać pożądany efekt, musisz trochę bardziej wysilić się w przygotowaniu strategii prezentacji oraz pomocy wizualnych. Niemniej, to ile energii powinieneś poświęcić na pomoce wizualne, musisz określić po głębszym zastanowieniu się (analizie). Staraj się dopasować narzędzia do sytuacji, w której przyszło Ci się znajdować.

Czasami zbyt „bogata wizualnie” prezentacja może odwrócić uwagę odbiorcy od Twojej osoby. Możesz przez to stracić kontakt ze słuchaczem i osiągnąć efekt przeciwny od zamierzanego. Umiar jest kwestią, którą warto wziąć pod uwagę również w przygotowaniu profesjonalnych prezentacji.

Jest jeden test na profesjonalne prezentacje. Już nie wiem, kto go wymyślił, niemniej sprawdza się doskonale. Polega on na obserwacji efektu prezentacji. Jeżeli jest to:

„To genialnie proste. Dlaczego wcześniej na to nie wpadłem”.

To  oznacza, że mamy do czynienia z wybitnie profesjonalną prezentacją. Osobiście miałem taką sytuację w zeszłym miesiącu, kiedy obejrzałem poniższą prezentację:

Wszelki elementy oraz funkcje PREZI w tej prezentacji zostały dodane rozważnie i w konkretnym celu. Nie ma sztuki dla sztuki, zbędnych wodotrysków. Mam nadzieję, że będzie coraz więcej takich profesjonalnych prezentacji.