W prezi możemy przycinać jedynie grafiki. Oficjalnie, przycinanie wektora w prezi jest nie możliwe . Nieoficjalnie… jest jeden trik, który umożliwi Ci przycinanie ikon oraz innych wektorowych elementów.

Przycinanie zdjęć to w Prezi jeden z najszybszych sposobów na uzyskanie pożądanego kadrowania. Bez konieczności modyfikacji pliku graficznego w programach graficznych. Przycinamy bezpośrednio w prezi – szybko i prosto. Pozostawiając sobie możliwość cofnięcia zmian. Większość użytkowników wie jak przycinać elementy graficzne. Niemniej przycinanie elementów wektorowych (w tym ikon) wydawało się być niemożliwe – przynajmniej do niedawana.

Jako przykład weźmy dwa kotki. Jeden kotek jest w formie grafiki. drugi kotek jest w formie wektorowej. Jak może już wiesz, po zaznaczeniu lewym przyciskiem myszy kotka w formie grafiki pojawia się okno z funkcjami edycji. Jedną z pozycji jest „Crop Image” – czyli przycinanie obiektów.

Zrzut ekranu 2015-08-06 o 15.20.49

Po wyborze tej opcji pojawia się okno z przerywanymi liniami. Przesuwając je decydujesz się jaki fragment grafiki będzie widoczny. Linie cięcia przesuwamy pionowo lub poziomo… banalne.

Zrzut ekranu 2015-08-06 o 15.18.57

Schody zaczynają się, jak spróbujesz tego samego sposobu z elementami wektorowymi. Zauważysz wetedy, iż po zaznaczeniu obiektu nie pojawia się funkcja „Crop”.  Na tym skończyła by się nasza opowieść gdyby nie sprytny sposób.

Zrzut ekranu 2015-08-06 o 15.19.50

Aby pojawiła się przerywana linia do przycinania obiektów należy zrobić prostą rzecz. Zgrupować obiekt wektorowy z dowolnym innym obiektem. Może to być inna grafika, wektor lub pole tekstowe. Ja zgrupowałem z polem tekstowym poniżej.

przycinanie wektora w prezi jednak możliwe

Po zaznaczeniu obiektu zgrupowanego nadal nie wyświetla się nam funkcja „Crop Image”. Pojawiła się nam jedynie opcja „Ungroup” – rozgrupowania. Bez paniki … nasz sposób jest ukryty.

Zrzut ekranu 2015-08-06 o 15.20.15

 

Nasz trick pojawi się klikając w pole wektorowego kotka pojawi się Ci przerywana linia – identyczna co w przypadku przycinania elementów graficznych.

przycinanie wektora w prezi

Przesuwając ją możemy (identycznie jak w przypadku grafiki) – przycinać wektor kotka.

Jak widzisz przycinanie wektora w prezi jest możliwe.

Zrzut ekranu 2015-08-06 o 15.20.37

 Gratuluję.

Mini kurs „Przycinanie wektora w prezi” – zaliczony.

kot.sir.good