Prezentacje nie są dobrym sposobem na przekazywanie dużej dawki informacji. 

Stając przed koniecznością przygotowania prezentacji często wybieramy standardowe podejście. Poświęcamy mnóstwo czasu na jej przygotowanie. Zbieramy dane, tworzymy tabelki i zestawienia. Mozolnie formatujemy każdy slajd w Power Poincie. Efekt…? Przez godzinę lub dwie zanudzamy odbiorców, którzy delikatnie mówiąc zaczynają po 15 minutach patrzeć na zegarki. Zło konieczne? Raczej rutyna.

Przygotowując prezentację warto mieć na uwadze jedno. Ludzie nie zapamiętują dużo informacji z wygłaszanych slajdów. Przyswajanie informacji podczas wystąpień porównano kiedyś do napełniania szklanki wody. Bez względu na to ile „wlejesz”  – zawsze pozostanie w niej tylko tyle ile jest w stanie pomieścić. (Sztuką jest sprawnie aby pozostały te informacje, które są dla Ciebie najważniejsze… ale to już materiał na osobny temat).

Teraz nasuwa się pytanie – dlaczego tak często przygotowywane są prezentacje?

Ponieważ dobrze przygotowana i wygłoszona prezentacja ma duży wpływ na emocję odbiorców.

To wyróżnia prezentację od innych sposobów przekazywanie informacji. Dzięki prezentacji możesz zaangażować publiczność, wzbudzić w niej odpowiednią postawę oraz zachęcić ją do działania. Masz znacznie większą kontrolę nad odbiorcami – masz znacznie większy wpływ. Dlatego jeżeli już przygotowujesz prezentację, to koniecznie korzystaj z pełni jej możliwości.

Polecam ciekawy artykuł z HBR zgłębiający ten aspekt prezentacji „Kinestetyczne prezentacje: jedność formy i treści”