Uwielbiamy szufladkować ludzi już po pierwszych sekundach znajomości. Wiemy, jak trudno zmienić swoją „szufladę”, jeżeli raz dana osoba nas tam wrzuciła. Niby nic nowego. Zaskakujące jest to, jak szybo sobie z tym radzimy… 

Ostatnio miałem okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Jak zwodnicze potrafi być nasze postrzeganie otoczenia. Poniżej proponuję zrobić prosty test. Proszę wyobraź sobie dwie osoby – tej samej płci, wieku. Obie osoby różnią się jedynie opisem charakteru. Ważne jest Twoje pierwsze wrażenie.

Pan A jest:

inteligentny, pracowity, impulsywny, krytyczny, uparty, zazdrosny

Pan B jest:

zazdrosny, uparty, krytyczny, impulsywny, pracowity, inteligenty

Pytanie do Ciebie:

Która z osób wydaje Ci się lepsza?

Dla większości z nas pierwsza osoba będzie wzbudzała większe zaufanie oraz bardziej pozytywne emocje. Pomimo tego, że obie osoby mają te same cechy charakteru. Jedyną różnicą jest kolejność ich przedstawienia.

Dlaczego tak jest?

Poznając kogoś, zawsze budujemy sobie o nim swoje wyobrażenie. W naszych głowach tworzy się ono stopniowo i jest ono jedynie naszym wyobrażeniem osoby a nie faktycznym jej obrazem. Jeżeli za pierwszym razem uznamy, że dana osoba jest pozytywna i tak ją zaszufladkujemy, to potrzeba będzie nam aż kolejnych 7 kontrargumentów, które zmienią nasze postrzeganie tej osoby.

Jeżeli ktoś był na początku dobry a potem zły, to będziemy sami szukać usprawiedliwienia jego gorszego postępowania. Będziemy minimalizować znaczenie jego kolejnych błędów. Kilka przykładów z życia:

a) dobre wrażenie na pierwszych zajęciach szkolnych/uczelnianych i „jedziesz” na dobrej opinii przez cały semestr

b) dobre pierwsze tygodnie u szefa i masz znacznie łatwiejsze życie w pracy od Twoich bardziej pracowitych kolegów

c) kiepsko zaczniesz z teściową? Masz przechlapane… 🙂

Jak wykorzystać to w prezentacjach?

Jedną z możliwości jest sposób przedstawienia nowego rozwiązania. Musisz powiedzieć o jego dobrych oraz słabych stronach. Jeżeli Twój odbiorca nie ma jeszcze opinii na ten temat, samą kolejnością dobrych oraz słabych jego cech, wpływasz na to, jak je zapamięta.