Jak walczyć z tremą ? Jak przezwyciężyć strach? Wszyscy czują strach, tremę lub obawę przed wygłaszaniem prezentacji. Nawet najwięksi aktorzy przyznają się do tego. To nie jest słabość lecz naturalny odruch. Zobaczcie, jakie są dwa sprawdzone sposoby na radzeniem sobie z tym „dyskomfortem”.

Zanim odpowiem na to pytanie, warto obalić jeden mit. Nie należy mylić ignorancji i braku strachu z odwagą. Nie boją się tylko głupcy. Każdy odczuwa strach czy tremę, nawet profesjonaliści. Różnica polega na tym, jak sobie z tym radzimy. Czy nas motywuje, czy paraliżuje?

Odwaga polega na radzeniu sobie ze strachem, nie na ignorowaniu go.

Jak już wspominałem,  uczucie strachu jest naturalne. Dzisiaj jest niechciane i demonizowane, lecz gdyby nie ono wymarlibyśmy jak ptaki dodo. Mówiąc wprost – nie jeden raz uratowało życie naszym pradziadom.  Jeżeli widzisz jakiekolwiek zagrożenie – uciekasz. Można powiedzieć, że

czujesz to samo, co uciekający przed tygrysem jaskiniowiec.  :)  

Czyli:  przyspieszony oddech, zwiększone krążenie  oraz dużą dawkę adrenaliny we krwi. Taką formę obrony ma nasz organizm. I tutaj pojawia się kwestia XXI wieku. Obecnie może nie goni Cię tygrys lub niedźwiedź lecz terminy lub szef. Nadal odczuwasz podobne emocje oraz doświadczasz tego samego uczucia. Co gorsze, całe Twoje ciało mówi „UCIEKAJ !!!! RATUJ SIĘ”, a Ty musisz trwać, przezwyciężać swój naturalny zwierzęcy odruch i uśmiechać się. Nie walcz z tremą, zaakceptuj ją. To naturalna reakcja. Weź kilka głębokich wdechów i powtarzaj to sobie. To pierwszy sposób na pytanie: „Jak walczyć z tremą?”.

„…ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz !”

Im lepiej jesteś przygotowany do prezentacji, tym mniejsza trema.  Nie ma optymalnej ilości powtórzeń wygłaszania prezentacji. Ale na pewno jest to liczba powyżej 4. Im większy efekt chcesz uzyskać, tym więcej razy powinieneś wygłosić swoją prezentację. Warto kolejne próby robić przed ludźmi, nawet jeżeli będzie to Twoja rodzina lub znajomi. Możesz czuć przed nimi tremę, ale uwierz mi, większą będziesz czuć przed docelową widownią. Kluczową kwestią jest zrobienie przynajmniej 1-2 prób generalnych w docelowym miejscu prezentacji.

Pamiętajcie, strach ma wielkie oczy i nic więcej. Teraz już wiecie, jak walczyć z tremą. Wykorzystajcie te dwa sposoby, a duża dawka adrenaliny związanej z tremą będzie waszym motywatorem a nie przeszkodą.