Przypomnij sobie moment przed wygłoszeniem Twojej prezentacji. Wszystkie oczy są wpatrzone w Ciebie. Cisza i wyczekiwanie. Budzi się w Tobie niepewność – czy dobrze zapamiętałeś treść swojego wystąpienia. Co pomyślą sobie słuchacze, jak się zatniesz? W takich przypadkach aż chce się mieć przy sobie treść wypowiedzi na kartce lub prompter. Jednak lepiej skorzystać z innego sposobu.

Jeżeli masz umiejętności spikera telewizyjnego, możesz dobrze sobie poradzisz z czytaniem. Niemniej, widziałem tylko jeden taki przypadek, kiedy Klient bez mrugnięcia oka płynnie czytał z promtera swoją wypowiedź. Wszyscy byli zaskoczeni, jak fantastycznie to wyszło. Jeżeli będzie chciał zmienić zawód, to na pewno znajdzie pracę w TV. Ale to był wyjątek od reguły. W pozostałych przypadkach czytanie swojej treści  jest poważnym błędem.

Nie wierzę w rozwiązania problemów polegające na połknięciu magicznej pigułki, która jest sposobem na całe zło. Jestem tradycjonalistą i chętnie stosuję sprawdzone od kilkuset lat sposoby. Wyznaję kilka zdrowych zasad:

Chcesz schudnąć? – Mniej jedz !
Chcesz mieć pieniądze? – Znajdź lepszą pracę !
Chcesz dobrze wygłosić prezentację?  – Przećwicz ją kilka razy na głos!

Jeżeli chcesz płynnie wygłosić swoją prezentację, musisz zrobić jedną ważna rzecz. Wiele razy wypowiedzieć ją na głos.  Sposób ten nazywany jest „werbalizacją” i posiada fantastyczną skuteczność. Niestety jest często pomijany nawet przez profesjonalistów. Swoją drogą posiadamy niewyobrażalne kreatywne zasoby w wymyślaniu argumentów, dlaczego mielibyśmy tego nie robić. Niekiedy trzeba zmuszać siłą ludzi, aby tego spróbowali. Niemniej efekty zawsze pozytywnie zaskakują.

Bardzo ważnewerbalizacji nie zastąpisz „tanimi podróbkami” typu:

  • czytaniem z kartki (ciche lub głośne)
  • wygłaszanie w myślach
  • mówienie ściszonym głosem

Nie obawiaj się swojego głosu. Jeżeli wstydzisz się swoich współpracowników, zrób to w domu. Zrób to ze swoim kolegą, koleżanką, zrób to ze swoją żoną. W skrajnych przypadkach dobrym słuchaczem podczas werbalizacji może być pies lub nawet maskotka na biurku. Ważne jest, abyś wygłosił swoją prezentację pełnym głosem, przynajmniej 3-4 razy.